poniedziałek, 10 sierpnia 2009

Komunikatory internetowe pod lupą

Skype LimitedImage via Wikipedia

Z komunikatorów internetowych korzysta dziś prawie każdy użytkownik Internetu. Bierzemy je pod lupę i sprawdzamy jakie mają zalety, ale także wady.

13 lat temu izraelska firma Mirabilis zaprezentowała pierwszy komunikator internetowy ICQ. Od tamtej pory powstały dziesiątki podobnych aplikacji, dzięki którym możemy w czasie rzeczywistym porozumiewać się ze znajomymi. W Polsce nieprzerwanie króluje Gadu-Gadu.

W rankingu popularności drugie miejsce zajmuje Skype a kolejne odpowiednio Tlen, Windows Live Messenger, Spik,GoogleTalk i oczywiście - wspomniane wyżej - ICQ.


Gadu-Gadu

- Najpopularniejszy komunikator w Polsce, co może niektórych dziwić, z uwagi na niestabilność serwerów, błędy w kodzie, które powodują zawieszanie się programu i zużywanie zbyt dużych zasobów pamięci. O ile można przerzucić się na inny program obsługujący sieć GG, to rezygnacja z numeru słoneczka wydaje się niemożliwa, właśnie ze względu na jego olbrzymią popularność wśród znajomych.

Sam komunikator jest stale rozwijany i ulepszany. Nowością jest np. wprowadzenie możliwości wideorozmów i nowych opcji statusów (PoGGadaj ze mną i Nie przeszkadzać).

Gadu-Gadu poza tak przydatnymi funkcjami jak rozmowy głosowe, czy poprawianie błędów ortograficznych, posiada również nikomu niepotrzebne, obciążające program dodatki, jak na przykład Gadu Radio, które w opinii wielu użytkowników jest całkowicie zbyteczne i ma sztucznie uatrakcyjnić aplikację. Programowi nie można odmówić za to doskonałego interfejsu. Z uwagi jednak na jego popularność nie sposób nie zarzucić mu zamknięcia na inne sieci komunikatorów, co sprawia, że jest mimo wszystko mało atrakcyjny.Skype

- Drugi jeśli chodzi o popularność w naszym kraju komunikator internetowy. Przede wszystkim umożliwia rozmowy głosowe oraz wymianę wideo między użytkownikami. Za pomocą technologii VoIP umożliwia płatne rozmowy z posiadaczami telefonów stacjonarnych i komórkowych. Z uwagi na niskie ceny usługi jest on poważną konkurencją dla telefonu stacjonarnego.

Poza tym, oczywiście posiada funkcję rozmów tekstowych, ale niestety tak jak w przypadku Gadu-Gadu, nie mamy możliwości rozmów z inna siecią, niż tą obsługiwaną przez komunikator. Program nie jest przeładowany niepotrzebnymi gadżetami i znakomicie sprawdza się w codziennym użytkowaniu o czym przekonało się juz ponad 200 milionów użytkowników.

Spik - Następca wpkontaktu - komunikatora Wirtualnej Polski - który jest mniej popularny niż wyżej wymienione, ale pod wieloma względami posiada większe możliwości.
Obsługuje protokoły Gadu-Gadu, ICQ i Tlen oraz umożliwia komunikowanie się z serwerami Jabbera. Ciekawą i przydatną funkcją jest ukrywanie statusu w wyszukiwaniu i na stronie WWW, a także przed określoną grupą osób (nie blokując jednocześnie otrzymywania od nich wiadomości) oraz możliwość wysyłania wiadomości głosowych.

Wiadomość nagrywana za pomocą mikrofonu jest przesyłana przez serwer Spika i dociera do rozmówcy bez względu na to, czy jest aktualnie dostępny, czy nie. Spikowy System Syntezy Mowy, który można pobrać jako jeden z licznych dodatków, może odczytywać aktualne fragmenty rozmowy, lub powiadamiać nas głosowo o nadchodzących wiadomościach. Przydaje się to zwłaszcza tym, którzy wolą spacery po mieszkaniu, od bycia przykutym do monitora komputera.

Spik obsługuje również rozmowy głosowe (jest też możliwość wykonywania połączeń na telefony stacjonarne i komórkowe), wideorozmowy i wysyłanie smsów, dzięki powiadamianiu o dostarczeniu wiadomości do bramki operatora, jest pewność, że została ona wysłana, a za ewentualne problemy należy winić firmę obsługującą bramkę.

[http://www.chip.pl]
Reblog this post [with Zemanta]

0 komentarze:

Prześlij komentarz